by admin

Zasady Regulamin Wanoga Gravel 2023

Zanim zakupisz swój pakiet i weźmiesz udział w mega przygodzie, zapoznaj się z regulaminem. Omawiamy tam m.in. kwestie bezpieczeństwa, zasady uczestnictwa, czy Twoje przywileje i obowiązki, jako uczestnika. 

FAQ Pytania i odpowiedzi FAQ Pytania i odpowiedzi

Baza zawodów

Start i meta (baza zawodów) będzie zlokalizowana niedaleko Kościerzyny. O dokładnym miejscu będziemy Was informować najpóźniej do końca listopada 2022.

Zapisy

W zawodach może wziąć udział każda osoba, która najpóźniej w dniu rozpoczęcia zawodów ukończyła 18 rok życia, jest zdrowa i sprawna fizycznie oraz jest w stanie bezpiecznie i bez uszczerbku dla zdrowia pokonać trasę ultramaratonu.

Zalecamy dobre przygotowanie kondycyjne i doświadczenie w jeździe na dłuższych dystansach. 

Pamiętaj, że startujesz na własną odpowiedzialność. Jeśli masz wątpliwości co do stanu swojego zdrowia, skonsultuj możliwość startu z lekarzem.

Zapisy na edycję 2023 ruszają 1 października 2022 o godz. 20:00.
Wejdź na stronę wanogagravel.pl/zapisy, aby poznać szczegóły i zapisać się.
Dopisz się do newslettera, aby być na bieżąco.

Sklep z dostępnymi pakietami startowymi znajduje się pod adresem rezerwatprzygody.pl/sklep

Opłata za start składa się z dwóch składowych:

  • bezzwrotnej opłaty rejestracyjnej 125 zł,
  • opłaty startowej, która w przypadku rezygnacji podlega zwrotowi w 100%, 50% lub jest bezzwrotna, w zależności od daty rezygnacji.

Aktualne ceny znajdziesz zawsze na stronie wanogagravel.pl/zapisySzczegółowe informacje dotyczące polityki zwrotów pieniędzy znajdziesz w regulaminie lub poniżej w odpowiedzi na pytanie „Co jeśli zrezygnuję”.

Dokonując zakupu na stronie rezerwatprzygody.pl/sklep masz do wyboru wygodne i bezpieczne płatności online – możesz zapłacić blikiem, przelewem natychmiastowym lub kartą (ta ostatnia opcja jest obecnie wdrażana).

Operatorem płatności jest mBank poprzez system PayNow.

Koniecznie daj nam znać, pisząc na adres przygoda@wanogagravel.pl.

Zgodnie z zapisami regulaminu, opłata rejestracyjna pokrywa koszt rejestracji i nie jest zwracana.
Zwrócimy Ci natomiast opłatę startową w wysokości:

  • 100%, jeśli powiadomisz nas mailowo do 31.03.2023,
  • 50%, jeśli powiadomisz nas o rezygnacji mailowo w okresie 01.04-30.04.2023.

Jeśli zrezygnujesz po 30.04.2023, opłata startowa nie będzie zwracana.

Trasy

Głównym wyzwaniem na długiej trasie będą jej długość (ok. 600 km), ukształtowanie terenu (etapy o odczuwalnych przewyższeniach) oraz zmienne warunki jazdy (głównie zależne od pogody).

To spory dystans i powinieneś mieć doświadczenie w pokonywaniu podobnych odległości w kilkudniowej jeździe bikepackingowej.

Weź pod uwagę przewyższenia – blisko 5 km w pionie. Jeśli nigdy nie jeździłeś terenowo pokonując podobne przewyższenia, koniecznie przetrenuj sezon zimowy i przygotuj się do wyzwania.

Na trasie przejazdu mogą występować strome zjazdy i podjazdy lub inne elementy wymagające dobrych umiejętności jazdy na rowerze gravelowym lub MTB. 

Na trasie znajdą się też pojedyncze miejsca, w których będziesz musiał(a) zejść z roweru i przeprowadzić go (np. przez jezdnię lub kładkę nad strumieniem).

Dla osób niepewnych swojej kondycji na długim dystansie udostępniamy krótszą i szybszą trasę (ok. 350 km, mniej przewyższeń).

Na Wanodze masz do wyboru:

  • dłuższą wędrówkę po większej części Pomorza (ok. 600 km),
  • krótszą, 350-km podróż głównie po Kaszubach.

Obie trasy są malownicze, oczywiście na dłuższej jest więcej atrakcji!

Przy rejestracji nie dokonujesz wyboru trasy. Zrobisz to na wiosnę, wypełniając ankietę.
O szczegółach będziemy informować za pośrednictwem newslettera i mediów społecznościowych.

Zapisz się do newlettera, aby nie przegapić żadnych informacji.

Długa trasa ma limit 90 godzin. Krótka 60 godzin. To pozwala na jej pokonanie z prędkością brutto niespełna 6 km/h, by zmieścić się w czasie i zostać klasyfikowanym.

Jednym słowem, to Wanoga, po kaszubsku wędrówka.

Z trasami Wanogi można spokojnie zmierzyć się na gravelu i osobiście nie wyobrażam sobie innego wyboru.

Z drugiej strony szanujemy opinie innych zawodników, preferujących rowery typu hard-tail lub nawet full.

Dalecy jesteśmy od sugerowania i namawiania do użycia konkretnego sprzętu. Na stronie dostępne są ślady obu tras. Pobierz, przejedź kawałek i sam(a) zdecyduj. Ważne, żebyś się dobrze bawił(a)!

Zasady na trasie

Przyjaciele, rodzina i znajomi, którzy kibicują i wspierają psychicznie, to super sprawa, ale ich pomoc np. przy zmianie przebitej dętki, stanowi złamanie zasad regulaminu zawodów.

Jedyną pomocą jaką możesz otrzymać w trakcie trwania zawodów jest ta ze strony organizatora lub innego zawodnika oraz skorzystanie z serwisu lub np. hotelu dostępnego dla wszystkich użytkowników na tych samych zasadach.

Zauważ, że te zasady nie są zbyt restrykcyjne i nie należą do grupy „self-supported”. Nazwałbym to raczej regułą „samodzielności i uczciwości w stosunku do innych uczestników”.

Organizator nie zapewnia zakwaterowania, dlatego rezerwowanie noclegów jest po Twojej stronie.

Zgodnie z zapisami regulaminu, możesz rezerwować noclegi przed startem. Pamiętaj jednak, że planowanie wszystkiego z wyprzedzeniem to tylko jeden ze sposobów przeżycia przygody.

Często zdarza się, że uczestnicy nie dojeżdżają do noclegu z różnych powodów. W takim przypadku koniecznie odwołaj rezerwację z wyprzedzeniem – ktoś może właśnie szukać miejsca, którego Ty nie wykorzystasz.

Nie. Jedynym wyjątkiem jest oficjalnie ogłoszony przez organizatora objazd.

Aby uniknąć mierzenia śladu co do metra, w regulaminie przyjęliśmy zapis, że 1% trasy opuszczonej trasy oznacza dyskwalifikację. Krótsze odstępstwa od śladu będą skutkowały karą czasową.

A tak w ogóle, po co skracać tak piękną trasę? 🤷‍♂️

Wanoga 2023 to impreza, która ma na celu m.in. integrację naszego środowiska. Wychodzimy więc z założenia, że wymaganie spartańskiego, samodzielnego pokonywania kilkuset kilometrów byłoby niezgodne z tym duchem.

Dlatego nie tylko nie zabraniamy pomocy i wsparcia wśród zawodników biorących udział w wyścigu, ale wręcz zachęcamy do tego.

Czym innym jest korzystanie z zasobów niedostępnych dla wszystkich na tych samych warunkach. Przykładem jest nocleg w swoim domu, czy u znajomych. Nie wchodząc w dyskusję, uważamy, że to jest bardzo słabe. Jeżeli namierzymy takiego zawodnika, nie zostanie on sklasyfikowany.

Absolutnie wykluczamy również jakąkolwiek pomoc osób trzecich, niebiorących udziału w imprezie.

Nie widzisz swojego pytania?

Napisz do nas. Odpowiemy na Twoje pytanie i być może umieścimy je w dziale FAQ na stronie.

Dołącz do przygody