Komunikat startowy

by admin

Komunikat startowy + racebook 2023

Trasy

Oficjalne trasy Wanoga 2023 dostępne są tutaj. Możecie pobrać je jako gpx w całości lub w częściach. 

Biuro zawodów

Start, meta i miasteczko zawodów zlokalizowane są w pobliżu Urzędu Gminy Stężyca:

ul. Parkowa 1
83-322 Stężyca
Koordynaty GPS: 54.213869, 17.947529
Plus Code: 6W7X+35 Stężyca
Link do Google Maps

Miasteczko zawodów

Dzięki współpracy z Urzędem Gminy Stężyca, mamy do dyspozycji obszerny teren wraz z udogodnieniami. Szczegóły znajdziecie na załączonej mapce.

Dojazd do miasteczka Wanoga 2023

Dojazd koleją

Najlepiej dojechać kolejką PKM (Pomorska Kolej Metropolitalna), wysiadając w miejscowości Gołubie (stacja Gołubie Kaszubskie). Stamtąd rowerem pod prąd długiej trasy Wanoga 600, jedynie 6,9 km do miasteczka zawodów.

Parkowanie samochodów

Niestrzeżony, obszerny parking znajduje się tuż przy miasteczku zawodów. W razie jego zapełnienia dysponujemy parkingiem przed Urzędem Gminy (patrz mapka).

Harmonogram

Spotykamy się w czwartek na pasta party dla uczestników długiego dystansu. W piątek powtórka dla krótkiego. Szczegóły znajdziecie poniżej.

Przed startem

Odbiór pakietów startowych

Wydawanie pakietów startowych odbywać będzie się na podstawie listy startowej (aktualna lista startowa dostępna jest tutaj, na podstawie dokumentu tożsamości ze zdjęciem.

Przed wydaniem pakietu startowego uczestnik zobowiązany jest do osobistego podpisania:

 • zgody na uczestnictwo w samodzielnym przejeździe trasą Wanoga 2023,
 • oświadczenia o zapoznaniu się i zaakceptowaniu zapisów regulaminu Wanoga 2023,
 • klauzuli informacyjnej (zasady przetwarzania danych osobowych i zgody na ich przetwarzanie),
 • zgody na wykorzystanie wizerunku (zdjęcia i filmy z zawodów),
 • zobowiązania do zwrotu lokalizatora po ukończeniu zawodów lub jego odesłania pod wskazany adres, w określonym terminie (patrz: „Wycofanie się z zawodów lub nieukończenie w limicie czasu”).

Zawartość pakietu

Oprócz voucherów Escapada Gravel Camp i Jack Wolfskin, w pakiecie znajdą się:

 • plastron,
 • zestaw naklejek (na plastron, kask, rower oraz do dowolnego użycia),
 • kupon na pasta party (posiłek za kupon),
 • kupon na losowanie fantów (jeśli nie masz wpisanego numeru startowego na tym kuponie, wpisz go lub przyklej naklejkę z numerem),
 • etykieta na depozyt, wraz ze sznurkiem do przywiązania jej do własnej torby lub plecaka.

W biurze znajdziecie również opaski zaciskowe, agrafki, np. do zamocowania plastronu.

Wydawanie lokalizatorów (trackerów GPS)

Nie będziemy wydawać lokalizatorów (tzw. trackerów) wraz z pakietem startowym. Lokalizatory wydawane będą zawodnikom w dniu startu, na stanowisku pomiaru czasu, oznaczonym znakami BB Tracker, zlokalizowanym nieopodal biura zawodów i startu.

UWAGA: Aby odebrać tracker należy mieć przy sobie kupon zawarty w pakiecie startowym
i oddać go obsłudze pomiaru czasu przy odbiorze urządzenia. Na kuponie będzie zapisany numer startowy i godzina startu. 
Przyklejenie numeru startowego na kask oraz znajomość numeru startowego przyspieszy procedurę wydawania trackerów.

Tracker będzie włączony, naładowany, gotowy do działania i nie należy przy nim manipulować. 

Depozyt

Dla każdego uczestnika istnieje możliwość pozostawienia depozytu. Z uwagi na chęć ograniczenia stosowania plastikowych worków i tym samym produkowania niepotrzebnych śmieci, prosimy, aby uczestnicy pozostawiali depozyt we własnych plecakach lub torbach, które zostaną opisane w depozycie.

Każdy zawodnik otrzyma plakietkę z miejscem na wpisanie numeru startowego, do zamocowania do depozytu.

Pasta party i wieczorna integracja

W przeddzień startu (tj. w czwartek dla dystansu 600 i w piątek dla dystansu 350) zapraszamy na wspólne spotkanie w miasteczku zawodów.

Pasta party

W dniu poprzedzającym start, w godzinach 18:00 – 22:00 zapraszamy na pasta party. Pyszne jedzenie przygotowuje firma Domowe Przysmaki. Oto Wasze menu na czwartek i piątek:

 • makaron penne ze szpinakiem i pieczonym kurczakiem,
 • makaron penne z warzywami ratatouille i tofu w sosie neapolitańskim. 🌱

Dla osób, które zgłosiły to wcześniej, mamy porcje bezglutenowe.
Obowiązuje zasada posiłek za kupon (z pakietu startowego).

Wywiad Q&A z Mambą on Bike, ZIelonym F16 i Michałem Góździem

W czwartek ok. 20:00 zapraszamy na spotkanie, na którym możecie zadać pytania ambasadorom Jacka Wolfskina. Wszyscy mają spore doświadczenie w ultra i bikepackingu, więc na pewno możecie dowiedzieć się wiele interesujących rzeczy i poznać nowe sposoby na… No właśnie, jakie pytania chcielibyście im zadać? Wyślijcie je już teraz, korzystając z tego formularza.

Filmy o tematyce rowerowej

Od ok. 20:45 zapraszamy na pokaz filmów rowerowych. Mamy kilka pozycji, które na pewno Was zainteresują. Partnerem pokazu jest Jack Wolfskin.

Start

Śniadanie

Od 5:00 do startu będziecie mogli zjeść pyszne śniadanie w położonym nieopodal Źródle Raduni (patrz mapka miasteczka zawodów). Śniadanie będzie w formie bufetu, w cenie 40 zł/os.

Start falowy

Od 5:00 rozpoczynamy start falowy zawodników, zgodnie z listą startową.
Pamiętajcie, aby startować w swoich slotach. Start o wcześniejszej godzinie będzie skutkował zrównaniem czasu oraz karą czasową.

Wyjazd na trasę

Pierwsze kilometry długiego dystansu (start w piątek), po krótkim przejeździe przez Stężycę, to wygodna i bezpieczna asfaltowa ścieżka rowerowa, aż do miejscowości Gołubie. Korzystajcie ze ścieżki, nie jedźcie jezdnią. Po ok. 8 km wjedziecie w szutry.

Krótki dystans (sobota), po pokonaniu nieco ponad kilometra, wpada w szutry i tak już zostanie przez większość czasu. 🙂

Pamiętajcie, aby jechac spokojnie i nie dać się ponieść emocjom – przed Wami setki kilometrów i wiele godzin na jazdę we własnym tempie.

Na trasie

Specyfika tras Wanoga

Trasa Wanoga w większości przebiega przez drogi utwardzone, nieutwardzone, szutry i poprowadzona jest w miarę możliwości w obszarach niezaludnionych. Trasa jest wymagająca kondycyjnie, nie jest oznakowana, a jej pokonanie wymaga doświadczenia i umiejętności jazdy rowerem w terenie, także poza utwardzonymi drogami. Będziecie od czasu do czasu zjeżdżać do mniejszych lub większych miejscowości i traktujcie te odcinki jako okazję do uzupełnienia zapasów i picia.

Na trasie odbywa się normalny ruch pojazdów i pieszych, więc obowiązują przepisy prawa o ruchu drogowym, do których przestrzegania zobowiązuje się każdy uczestnik.

Gorąco zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z trasą i zaplanowania przejazdu po niej, z uwzględnieniem sklepów i stacji paliw.

Nawigacja

Oficjalne trasy Wanoga 2023 dostępne są tutaj. Możecie pobrać je jako gpx w całości lub w częściach. 

Każdy uczestnik powinien posiadać i znać swoje urządzenie do nawigacji. Dlatego załaduj trasę z wyprzedzeniem i naucz się, jak korzystać ze wszystkich opcji w swoim urządzeniu.

Odradzamy korzystanie z aplikacji Komoot do importowania i wgrywania trasy z uwagi na zmiany, które program sam wprowadza podczas importu pliku gpx, pomimo ustawienia opcji trzymania się oryginału.

Jeżeli ślad odbiega od faktycznego przebiegu ścieżki o kilka metrów – to normalne. Jeśli jednak trasa przebiega kilkanaście, kilkadziesiąt metrów dalej, prawdopodobnie przegapiłeś(-aś) skręt.

Tracker otrzymany przed startem nie służy do nawigacji, a jedynie do rejestracji śladu przejazdu uczestnika.  Jest jednak wymagany, aby zostać sklasyfikowanym.

Śledzenie online

Korzystamy z najbardziej zaawansowanego na naszym rynku trackingu, dlatego śledzenie online jest nie tylko możliwe, ale również bardzo precyzyjne.

Urządzenie posiada akumulator przewidziany do pracy w ciągu 2-3 dni. Na stronie do śledzenia online widać będzie stan naładowania akumulatora danego uczestnika. Sprawdzaj poziom naładowania co najmniej raz dziennie. Jeśli zauważysz, że spada on poniżej 30%, podłącz urządzenie do źródła prądu za pomocą kabelka micro usb (nie dołączony do zestawu).

Urządzenie najlepiej działa, kiedy jest umieszczone w torbie lub sakwie przy rowerze. Wtedy, jeśli zatrzymasz rower podczas postoju, urządzenie przejdzie po pewnym czasie w stan oczekiwania. Jeśli będziesz mieć je przy sobie, w kieszeni, będzie wysyłać sygnał za każdym razem, kiedy będziesz się przemieszczać. To niepotrzebnie może obniżyć stan naładowania akumulatora.

Ponieważ do nawigowania niezbędne jest posiadanie własnego urządzenia nawigującego, zachęcamy do zapisywania śladu przejazdu na wypadek awarii lokalizatora lub wyczerpania się jego akumulatora. Pomoże to w ewentualnym rozstrzygnięciu wątpliwości dotyczących trasy przejazdu.

W razie problemów technicznych z lokalizatorem, prosimy o kontakt bezpośrednio z osobą zarządzającą pomiarem: tel. 505 801 791.

Uczestników dystansu Wanoga 600 można śledzić na stronie wanoga2023.bbtracker.pl

Uczestników dystansu Wanoga 350 można śledzić na stronie wanozka2023.bbtracker.pl

Pit-stopy

Oficjalny: Łeba (224. km trasy 600)

Wspólnie z Centrum Informacji Turystycznej i Burmistrzem Łeby zapraszamy Was na pit-stop.
Kierujcie się do hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Łebie, zgodnie z przebiegiem śladu Wanoga 600.

Na miejscu możecie liczyć na:

 • wodę,
 • owoce,
 • kawę parzoną,
 • herbatę,
 • colę,
 • ogórki,

Inne atrakcje pit-stopu:

 • możliwość wprowadzenia roweru do środka,
 • toalety,
 • materace szkolne do szybkiej regeneracji (nie są to miejsca noclegowe), a ich liczba jest bardzo ograniczona.

Oficjalny: Ustka (293. km trasy 600)

Pit stop w Ustce znajduje się w salce gimnastycznej przy SP 3 w Ustce.

Adres: ul. Legionów 2 w Ustce. Dojazd oznaczony jest na śladzie trasy.

Pit-stop będzie czynny od godzin popołudniowych w piątek, 3 czerwca do godzin przedpołudniowych w niedzielę, 5 czerwca. Idea tego przystanku jest taka, by wspomóc Was w szybkiej regeneracji na trasie, szczególnie w godzinach nocnych w piątek i w sobotę.

Możecie liczyć na:

 • wodę,
 • owoce,
 • kawę parzoną,
 • herbatę,
 • colę,
 • ogórki,

Inne atrakcje pit-stopu:

 • możliwość wprowadzenia roweru do środka,
 • toalety,
 • prysznic,
 • materace szkolne do szybkiej regeneracji (nie są to miejsca noclegowe).

Bardzo nieoficjalny:  Pastuch koło Sołtysa (399. km trasy 600, 153. km trasy 350)

Sołtys, Pan Ryszard, wraz z synem Arkiem i resztą rodziny, osobiście otworzą przed Wami elektryczny pastuch i podadzą wodę. Dowieziemy tam banany. Główną atrakcją jest klimatyczne spotkanie z Sołtysem!

Zasady na trasie

Samowystarczalność

Wanoga 2023 to samodzielny przejazd po wyznaczonej trasie, na zasadzie samodzielności. Oznacza to, że po przekroczeniu linii startu, aż do przekroczenia linii mety, możesz polegać na sobie, korzystać z pomocy innych uczestników Wanoga 2023 lub wykorzystać infrastrukturę (np. hotele, agroturystykę, serwis rowerowy, sklepy) dostępne dla wszystkich uczestników imprezy na tych samych zasadach.

Zachęcamy do traktowania zasady samowystarczalności jako sposobności na sprawdzenie własnych granic, zachowań, stopnia przygotowania do rowerowej wędrówki po bezdrożach. W przeciwnym razie oszukujesz po pierwsze samego (samą) siebie.

Fair-play

Uczestnicy nie tylko mogą pomagać sobie nawzajem podczas trwania zawodów, ale wręcz zachęcamy do stosowania zasady fair-play i wzajemnej pomocy.

Tereny leśne

Nadleśnictwa są powiadomione o przejeździe uczestników Wanoga 2023 i mamy zgody na nasz przejazd, jednak lokalnie mogą wystąpić prace związane z wycinką drzew. W takim przypadku prosimy o stosowanie się do zaleceń osób pracujących i zachowanie ostrożności.

W związku z takimi pracami, o których zostaliśmy powiadomieni przez nadleśnictwa, trasa zawiera objazdy. Jeśli więc widzisz piękną drogę przed sobą i musisz skręcić, aby po kilku kilometrach wrócić na ten sam szlak, wynika to najprawdopodobniej ze wspomnianej sytuacji. Nie próbuj jechać skrótem – kara czasowa wynosi 15 min. za każdy km ominiętej trasy.

W przypadku zamkniętych szlabanów na wjazdach/wyjazdach z lasu zachowajcie ostrożność przy przejeździe.

Dodatkowo nadleśnictwa proszą nas, abyśmy ostrzegli uczestników, że w lasach może być niebezpiecznie i należy uważać na stare drzewa, kamienie, gałęzie, korzenie, koleiny, tłuczeń na drogach, etc.

Poszanowanie przyrody

To temat szczególnie dla nas ważny. Oto zasady nie pozostawiania śladów swojej obecności w skrócie:

 • nie schodź ze szlaku i biwakuj w udostępnionych do tego celu miejscach,
 • zabierz swoje śmieci (szczególnie nie wyrzucaj opakowań po żelach, batonach, jakichkolwiek innych) lub jeśli coś Ci upadnie, wróć po to i zabierz ze sobą,
 • pozostaw otoczenie w takim stanie, w jakim je zastałeś (zastałaś),
 • uważaj, jak postępujesz z ogniem,
 • zachowaj dystans od dzikich zwierząt,
 • nie niszcz przyrody.

Parki narodowe

Trasy Wanożki i Wanogi przebiegają przez Park Narodowy Bory Tucholskie.

Bilet wstępu do parku kosztuje:

 • normalny 6 zł,
 • ulgowy 3 zł.

Bilety nie są wliczone w pakiet startowy.

Strona parku: https://www.pnbt.com.pl

Trasa Wanogi przebiega dodatkowo po obrzeżach Słowińskiego Parku Narodowego, w obszarze niepodlegającym pod pobór opłat.

Strona parku: https://slowinskipn.pl/pl/

Wycofanie się z zawodów

Każdy uczestnik, który wycofa się z uczestnictwa w przejeździe trasy Wanoga, zobowiązany jest do powiadomienia organizatora o tym fakcie. 

W przypadku wycofania się lub nieukończenia przejazdu w przewidzianym limicie czasu, uczestnik zobowiązany jest odesłać bezpiecznie zapakowany lokalizator na swój koszt, w terminie 5 dni, pod adres:

BB Tracker
Świękitki 1a
11-135 Lubomino
(woj. warmińsko-mazurskie)

lub do paczkomatu MLK01A

nr telefonu: 512 451 655
e-mail: info@bbtracker.pl

Numer awaryjny

W przypadku sytuacji awaryjnych lub gdy podejmiesz decyzję o wycofaniu się i zejściu z trasy, zadzwoń pod numery telefonów:

Piotr
794 620 111

lub

Biuro zawodów
729 838 869

Pamiętaj, aby używać tego kontaktu w sytuacjach awaryjnych. Awaria roweru nie należy do takich. Wtedy najlepiej poszukać pomocy wśród innych uczestników (sprawdziłem, działa! 🙂) lub wyszukać w Internecie np. serwis rowerowy.

Na mecie

Nagrody

Impreza Wanoga ma charakter indywidualnego przejazdu, jednak dzięki lokalizatorom gps i usłudze śledzenia online, będzie możliwe ustalenie Waszych czasów i trasy przejazdu.

Pierwsze trójki najszybszych zawodników i zawodniczek na dystansach 600 km i 350 km otrzymają medale, trofea Wanoga 2023 oraz upominki od Jacka Wolfskina.

Wszyscy zawodnicy, którzy w limicie czasu dojadą na metę, otrzymają okolicznościowy medal Wanoga 2023, zimne piwo do degustacji od Browaru Amber oraz posiłek regeneracyjny. 

Racebook Wanoga 2023

Wolisz wersję ilustrowaną? Pobierz oficjalny RACEBOOK WANOGA 2023.

Partnerzy Wanoga 2023

Dołącz do przygody