Trasa Wanoga Gravel

by admin
Wanoga znaczy po kaszubsku wędrówka. Zapraszamy Cię na niezapomnianą rowerową podróż – czekają na Ciebie Kaszuby, Morze Bałtyckie i Trójmiasto. Wszystko to spięte serpentynami szutrów i polnych dróg. Nie zabraknie też lasów i widoków z najwyższych klifów nad polskim Bałtykiem!  

POZNAJ TRASĘ PRZYGODY WANOGA GRAVEL 2021

Wersja ze znacznikami: oraz wersja „czysta”:

Pobierz plik .gpx bez znaczników

Pobierz plik .tcx bez znaczników

Pobierz plik .fit bez znaczników

Baza rajdu

Zawodników gościć będzie malowniczo położony w sercu Kaszub Hotel Szarlota. Na miejscu możliwe jest zakwaterowanie w hotelu lub domkach. Do dyspozycji będziesz mieć dwie restauracje, oferujące również dania wegetariańskie i wegańskie.

Pierwsza setka

Pierwsze kilometry to doskonały przedsmak tego, co czekać Cię będzie przez kolejne dwa, trzy dni (a może nawet cztery – limit czasu wynosi 100 godzin). Od razu skierujesz się na kaszubskie szutry i polne drogi, by przemierzając malownicze krajobrazy, podziwiać liczne jeziora i tereny leśne. Na pograniczu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego czeka Cię kilkanaście kilometrów leśnego cmentarzyska – trasa prowadzi przez lasy zniszczone w sierpniu 2017 roku podczas nawałnic. Trudno Ci będzie uwierzyć, że w tym miejscu był kiedyś gęsty las.

W tym klimacie dotrzesz do Parku Narodowego Bory Tucholskie, by dla odmiany zachwycać się gęstym drzewostanem i cieszyć się jazdą leśnymi szutrami i duktami.

Pierwszą setkę zamkniesz w malowniczej miejscowości Charzykowy, jadąc bulwarem nad jeziorem.

Droga na północ

Najbardziej wysunięta na południe część trasy będzie za Tobą, kiedy miniesz powiat człuchowski. Za Jeziorem Bielsko pojedziesz na północ, kierując się w stronę Bałtyku. Zanim jednak dotrzesz do morza, czeka Cię 160 km przepięknych lasów, szutrów, jezior i polnych dróg. Ta część trasy będzie charakteryzować się sporą ilością lasów, przez które przejedziesz w większości duktami i drogami szutrowymi. Nie zabraknie jednak singlowych odcinków, na których przyda się dobra technika. 😉 Po minięciu Polanowa zobaczysz stare, poniemieckie konstrukcje kolejowe, jadąc odcinkami dawnej kolei żelaznej. Obecnie są to piękne, szutrowe odcinki. Trasa obfituje w małe cuda – poczujesz się blisko natury jadąc wzdłuż małych rzek, czy odwiedzając pomorskie wioski.

Bałtycka bryza

Nie musisz być wojownikiem, by poczuć się spełnionym, kiedy dotrzesz do wybrzeża! Jeśli poczujesz się zmęczony lub głodny, w Ustce zapewnimy Ci oficjalny pit-stop w kooperacji z Gminą Ustka i ultradventure.pl, w którym będziesz mógł odświeżyć się lub posilić, a może nawet zdrzemnąć (pamiętając o ograniczeniach związanych z pandemią).
Kolejne 100 km to podróż wzdłuż wybrzeża. Trasa jest poprowadzona tak, byś nie utknął w sypkim piachu, a jednocześnie był blisko brzegu. Długo nie zapomnisz panoramy morza, widocznej z klifu… najwyższego klifu na polskim wybrzeżu! Przejedziesz też przez kolejny rezerwat przyrody – Słowiński Park Narodowy.

Do miasta z morza i marzeń

Na wysokości Jeziora Żarnowieckiego udasz się na południe, by minąć polski Czarnobyl – czyli nieoddaną do użytku elektrownię Jądrową w Żarnowcu. Wzdłuż rzeki Piaśnica dotrzesz do Trójmiasta Kaszubskiego, by przepięknymi szutrami i leśnymi duktami dotrzeć do „miasta z morza i marzeń”. Gdynia przywita Cię swoim nadmorskim, modernistycznym klimatem. Szybko jednak wrócisz tam, gdzie Twoje miejsce – do lasu. Teraz czeka Cię pojedynek z morenami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Będąc nad morzem, poczujesz się, jak w górach.

Ostatnia setka

W zależności od kondycji, będziesz cieszyć się jak dziecko lub kląć jak szewc, pokonując ostatnie 100 km trasy Wanoga Gravel. 😉 Czeka Cię sporo przewyższeń i zmierzenie się z najwyższym wzgórzem pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich o wysokości 328,7 m n.p.m. – Wieżycą. Dopiero ostatnie kilometry dadzą Ci trochę oddechu, byś mógł nacieszyć się widokami Kaszub i szczęśliwie dotrzeć w okolice Kościerzyny, aby przeciąć linię mety na terenie ośrodka Szarlota. 🙂

RELACJA Z TRASY BY JACK PACK

Objechaliśmy trasę, więc jesteśmy pewni, że urzeknie niejednego wielbiciela gravelowej przygody. Zobacz film Jack Packa.

Dołącz do przygody